Bierzmowanie osób dorosłych (po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej) będzie udzielane w kościele pw. św. Barbary w Sosnowcu po należytym przygotowaniu w Diecezjalnym Ośrodku Katechumenatu Dorosłych (Sosnowiec, ul. Jagiellońska 28).

a. Kandydaci mogą się zgłaszać indywidualnie pod nr tel. 606 897 066 do ks. Andrzeja Polita, mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście do Diecezjalnego Ośrodka Katechumenatu Dorosłych przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu (ul. Jagiellońska 28), podając swoje dane personalne i kontaktowe.

b. Przygotowanie do bierzmowania osób dorosłych trwa ok. 3-4 miesiące.

c. Po właściwym przygotowaniu, koordynator Diecezjalnego Ośrodka Katechumenatu Dorosłych, wyznacza datę przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz przekazuje  szczegóły dotyczące przebiegu liturgii.

d. W dniu bierzmowania, kandydaci wraz ze świadkami zgłaszają się ze stosownymi dokumentami w Wydziale Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Tutaj też składają ofiarę na duszpasterskie dzieła Kościoła Sosnowieckiego, gdyż zgodnie z V przykazaniem mają „troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła”.

e. Kandydaci i świadkowie powinni przystąpić do sakramentu pojednania wcześniej.

f. O godzinie 10.30 rozpoczyna się modlitewno-liturgiczne wprowadzenie. Na zakończenie uroczystości każdy z bierzmowanych otrzyma pamiątkowy dyplom, który jest równocześnie świadectwem przyjęcia tego sakramentu.

g. Po bierzmowaniu w Wydziale Duszpasterstwa Ogólnego dokonuje się zapisu w księdze bierzmowanych, a świadectwo o przyjęciu tego sakramentu przesyła się do parafii, w której dana osoba przyjęła sakrament chrztu. Ksiądz proboszcz po otrzymaniu dokumentu ma obowiązek wpisać fakt przyjęcia bierzmowania do księgi chrztów osoby bierzmowanej lub przesłać wiadomość do parafii, gdzie bierzmowany był ochrzczony.

Wszelkie szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej diecezji w zakładce Kuria/Bierzmowanie dla dorosłych

Do bierzmowania organizowanego przez Kurię Diecezjalną w Sosnowcu w kościele pw. św. Barbary będą dopuszczane jedynie osoby przygotowane przez Diecezjalny Ośrodek Katechumenatu Dorosłych.